The Hillsboro swim team finished second in a four-team meet at Hesston on Saturday.

The hometown Hesston Wahoos claimed first place with a combined team score of 614. Hillsboro scored 565 for second place, the Linds­borg WaveMakers placed third with 326 and Solomon finished four with 90 points.

“Our swimmers did fantastic,” said coach Stephanie Moss. “Hesston remains to be our strongest competition.”

Hillsboro swimmers who placed among the top five finishers are recorded below.

Hillsboro will compete Saturday at Council Grove with Marion included.

Hesston Swim Meet

Saturday, June 16 - Hillsboro results

100-yard freestyle

Girls 9-10: 2. Sophia Dye 1:23.95, 3. Talia Jost 1:32.21.

Boys 9-10: No top five.

Girls 11-12: 1. Trudy Hein 1:19.05.

Boys 11-12: 2. Gavin Priest 1:14.56, 3. Landon Dye 1:14.84, 5. Lincoln Wichert 1:19.48.

Girls 13-14: 1. Macy Priest 1:07.35, 3. Emersyn Funk 1:10.59.

Boys 13-14: 1. Duncan Duell 1:02.14, 3. Frank Wichert 1:08.44, 5. Tristan Dye 1:11.68.

Girls 15-18: 3. Sonya Jost 1:08.09.

Boys 15-18: 5. Jaden Priest 1:01.88.

100-yard medley relay

Girls 8 & under: 4. Khloe DeFiesta, Kathy Hein, Brianna Klassen, Brooke Klassen 2:48.61.

Boys 8 & under: 1. Koehn Janzen, Colt Bechtold, Hudson Rogers, Hudson Schmidt 1:48.33.

Girls 9-10: 2. Sophia Dye, June Schmidt, Claudia SooHoo, Talia Jost 1:22.80; 3. Daisy Klein, Quinlyn Funk, Austyn Driggers, Gracelyn Just 1:34.38.

Boys 9-10: 3. Clayton Pretz, Kainoa DeFiesta, Jake Sibayan, Braxton Hiebert 1:34.88.

200-yard medley relay

Girls 11-12: 2. Melonie Galvan, Rylie Driggers, Violet Klein, Trudy Hein 3:11.16. 3:24.56.

Boys 11-12: 1. Landon Dye, Adrian Unruh, Gavin Priest, Lincoln Wichert 2:46.15.

Girls 13-14: 1. Emily Paulus, Macy Priest, Katie Rempel, Emersyn Funk 2:25.58; 2. Cheyenne Funk, Ainsley Duell, Malorie Hein, Iris Klein 2:43.61.

Boys 13:14: 1. Eli Dalke, Duncan Duell, Frank Wichert, Tristen Dye 2:18:56.

Girls 15-18: 3. Millie Sechrist, Sarah Paulus, Sonja Jost, Taryah Miller 2:47.59.

Boys 15-18: 2. Hudson Rogers 23.06, 4. Colt Bechtold 33.92.

25-yard butterfly

Girls 8 & under: 4. Khloe DeFiesta 33.11.

Boys 8 & under: 2. Hudson Schmidt 30:83, 3. Colt Bechtold 31.91, 4. Hudson Sibayan 37.43.

Girls 9-10: 2. Sophie Dye 19:05, 3. Talia Jost 22.49.

Boys 9-10: No top five.

50-yard butterfly

Girls 11-12: 4. Melonie Galvan 50.44.

Boys 11-12: 2. Gavin Priest 39.27, 3. Landon Dye 48:22.

Girls 13-14: 1. Emily Paulus 34,82, 2. Macy Priest 34.97, 3. Katie Rempel 38.75.

Boys 13-24: 1. Frank Wichert 31.05, 4. Tristen Dye 39.18, 5. Connor Hiebert 40.12.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost 32.48.

Boys 15-18: 2. Jaden Priest 29.35, 4. Dillon Boldt 34.09.

25-yard backstroke

Girls 8 & under: 5. Khloe DeFiesta 37.88.

Boys 8 & under: 1. Hudson Rogers 26.56, 4. Hudson Schmidt 30.53

Girls 9-10: 1. Talia Jost 19.69, 4. Daisy Klein 24.43.

Boys 9-10: 4. Clayton Pretz 25.32.

50-yard backstroke

Girls 11-12: 5. Violet Klein 49.70.

Boys 11-12: 4. Romero Cruz 51.68, 5. Colton Rempel 54.90.

Girls 13-14: 2. Emily Paulus 37.23, Emersyn Funk 38.57.

Boys 13-14: 1. Duncan Duell 34.75, 2. Frank Wichert 37.68, 5. Eli Dalke 43.33.

Girls 15-18: 1. Sonja Jost 34.06.

Boys 15-18: 3. Tucker Moss 33.87, 4. Dillon Boldt 39.05, 5. Connor Padgett 42.08.

25-yard freestyle

Girls 8 & under: No top five.

Boys 8 & under: 2. Hudson Rogers 21.91, 4. Koehn Janzen 25.25, 5. Colt Bechtold 26.26.

Girls 9-10: 2. Sophia Dye 15.55, 3. June Schmidt 17.79, 5. Talia Jost 18.03.

Boys 9-10: No top five.

50-yard freestyle

Girls 11-12: 4. Violet Klein 36.99.

Boys 11-12: 2. Gavin Priest 32.97, 4. Landon Dye 34.23, 5. Lincoln Wichert 35.63.

Girls 13-14: 1. Macy Priest 29.17, 2. Emersyn Funk 29.48.

Boys 13-14: 2. Duncan Duell 27.72, 3. Frank Wichert 29.99, 4. Tristen Dye 30.18, 5. Connor Padget 30.92.

Girls 15-18: 5. Sonja Jost 31.14.

Boys 15-18: 3. Jaden Priest 27.15.

25-yard breaststroke

Girls 8 & under: 1. Khloe DeFiesta 32.64.

Boys 8 & under: 2. Hudson Rogers 25.92, Hudson Schmidt 30.84, 4. Colt Bechtold 31.09.

Girls 9-10: 1. Quinlyn Funk 23.42, June Schmidt 23.89, 3. Claudia SooHoo 27.20.

Boys 9-10: 2. Jake Sibayan 26.40.

50-yard breaststroke

Girls 11-12: 2. Trudy Hein 48.78, 2. Rylie Driggers 57.12.

Boys 11-12: 1. Lincoln Wichert 50.31, 5. Adrian Unruh 54.47.

Girls 13-14: 1. Macy Priest 40.59, 2. Ainsley Duell 41.94, 3. Emersyn Funk 42.55.

Boys 13-14: 1. Duncan Duell 35.35, 2. Connor Padgett 37.31, 4. Bryant Dalke 44.47.

Girls 15-18: No top five.

Boys 15-18: 3. Jaden Priest 37.85, 4. Tucker Moss 38.85.

200-yard freestyle

Girls 13-14: 11. Macy Priest 2:35.76, 4. Emersyn Funk 2:42.51.

Boys 13-14: 3. Frank Wichert 2:49.15, 5. Tristen Dye 2:59.37.

Girls 15-18: 3. Sonja Jost 2:35.53.

Boys 15-18: 4. Dillon Boldt 2:36.61.

100-yard freestyle relay

Girls 8 & under: 4. Brooke Klassen, Kathy Hein, Brianna Klassen, Khloe DeFiesta 3:06.97.

Boys 8 & under: 2. Hudson Schmidt, Koehn Janzen, Colt Bechtold, Hudson Rogers 1:40.93.

Girls 9-10: 2. Sophia Dye, June Schmidt, Talia Jost, Quinlyn Funk 1:12.82; 5. Gracelyn Just, Claudia SooHoo, Ruthie Paulus, Addison Jost 1:30.30.

Boys 9-10: 3. Kainoa DeFiesta, Jake Sibayan, Clayton Pretz, Braxton Hiebert 1:21.30.

Girls 11-12: 3. Violet Klein, Melonie Galvan, Rylie Driggers, Trudy Hein 2:39.04.

Boys 11-12: 1. Lincoln Wichert, Romero Cruz, Gavin Priest, Landon Dye 2:53.53; 2. Owen Dalke, Adrian Unruh, Colton Rempel, Seth Driggers 2:53.53.

Girls 13-14: 1. Emersyn Funk, Ainsley Duell, Emily Paulus, Macy Priest 2:08.85. 3. Cheyenne Funk, Tanner Plett, Katie Rempel, Iris Klein 2:30.96.

Boys 13-14: 1. Duncan Duell, Connor Padgett, Tristen Dye, Frank Wichert 2:04.22; 3. Eli Dalke, Zachary Denholm, Bryant Dalke, Connor Hiebert 2:17.89.

Girls 15-18: 4. Sonja Jost, Taryah Miller, Sarah Paulus, Millie Sechrist 2:33.31.

Boys 15-18: 2. Jaden Priest, Tucker Moss, Charlie Major, Dillon Boldt 1:59.18.

100-yard IM

Girls 9-10: 3. June Schmidt 1:53.34, 5. Quinlyn Funk 1:57.17.

Boys 9-10: 2. No top five.

Girls 11-12: 4. Trudy Hein 1:39.47, 5. Gabi Sibayan 2:05.09.

Boys 11-12: 1. Landon Dye 1:34.92, 3. Lincoln Wichert 1:37.74.

Girls 13-14: 1. Macy Priest 1:18.86, 2. Emersyn Funk 1:24.12, 5. Emily Paulus 1:32.54

Boys 13-14: 1. Duncan Duell 1:15.80, 2. Frank Wichert 1:16.21, 5. Bryant Dalke 1:31.90.

Girls 15-18: 2. Sonja Jost.

Boys 15-18: 3. Dillon Boldt 1:23.42, 4. Tucker Moss 1:25.07.